Akrepler

  • Tropikal bölgeler başata olmak üzere dünyanın her yerinde yaşamlarını sürdürebilirler.
  • Vücutlarının dış kısmı sert bir kabukla kaplıdır.
  • Renkleri çoğunlukla siyahtır ama gri, mavi, kahverengi ve sarı renkli akreplerde vardır.
  • Eklembacaklılar sınıfına dahil olan akrepler vücutlarında oldukça tehlikeli bir zehir taşırlar.
  • Üremelerini yumurtlama sistemi ile gerçekleştirirler.
  • Sıcağa karşı ve soğuğa karşı dayanıklı olan akrepler genellikle serin ve nemli alanlarda bulunmayı tercih eder.
  • Bir akrep ortalama olarak 8 yıla kadar yaşayabilmektedir. Yaşamlarını sürdürdükleri ortamların şartları doğrultusunda yaşam sürelerinde azalma görülebilir.
  • Vücutlarının ön bölümünde iki ayrı kıskaçları vardır. Bu kıskaçları avlarını yakalayabilmek için kullanırlar.
  • Arka kısımların yukarıya doğru kıvrımı olan bir kuyrukları vardır. Bazı akrepler bu kuyruğun ucunda bir insanı öldürebilecek güce sahip olan zehirler taşırlar.
  • Böcek yiyerek beslenirler.

Akreplerin Türleri

     Dünya üzerinde 1700’den fazla akrep türü bulunmaktadır. Bunların bazıları zararsız, bazıları bir insanı öldürebilecek güçte zehre sahiptir. Türkiye’de bulunan bazı akrep türleri şu şekildedir:

Sarı Akrep: Ege, Akdeniz, Doğu ve İç Anadolu bölgelerinde yoğun olarak görülmektedir. Boyları 50-55 cm arasında değişmektedir. Renkleri genellikle isminden de anlaşılacağı gibi sarıdır. Kuyruklarının iğne kısımları kırmızıya dönük bir renktedir.

Siyah Akrep: En tehlikeli ve zehirli akreplerden biridir. Uzunlukları 8cm civarıdır. Renkleri çoğunlukla siyah olmakla birlikte koyu kahverengi olan akrepler de vardır. Türkiye’de Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yoğun olarak bulunmaktadırlar.

Akreplerin İnsan Yaşamının Zararları

     Akrepler insanların yaşam alanlarına yemek bulabilmek için girerler. Genellikle evlerin ve binaların rutubetli alanlarında olurlar. Yataklarda, ayakkabılıkta, ayakkabı içlerinde rastlanabileceği gibi bir anda halı ortasında görebilmek de mümkündür. Akrebin insanları sokmasının sebebi kendini tehlikede hissetmesidir. Bu sebeple temas halinde insanları sokarlar. Akrep sokması sonucu ciddi bir acı duyulur. Bazı durumlarda akrebin türüne göre zehirlenmeler sonucu ölümler ya da felç durumları görülebilir. O yüzden oldukça dikkatli olmak gerekir.

Akrepleri Kontrol Altına Alma Yöntemi

     Ev ya da iş yerinizde akrep olduğunu fark ettiğinizde hızlıca profesyonel bir ilaçlama firmasını çağırmalısınız. Aksi takdirde bireysel çabalarınız sonucu sağlığınız tehlikeye girebilir. Tüm haşerelere dair mücadele için Sis Tarım ekiplerinden yardım alabilirsiniz.